U Srbiji je tokom prošle godine stiglo oko 1,8 milijardi evra stranih direktnih investicija. Podaci još nisu obrađeni, ali, prema preseku sa kraja septembra, najviše novca stiglo je iz Evropske unije, i to iz Holandije, Austrije i Nemačke. Tokom 2017. godine, Vlada se nada da će strane kompanije u našu zemlju uložiti više od dve milijarde evra. Ministarstvo privrede očekuje dolazak dvadesetak kompanija. Prošlu godinu smatram izuzetno uspešnom, jer smo podržali 21 investiciju vrednu više od 220 miliona evra koja nam je donela 15.000 novih radnih mesta, kaže Goran Knežević, ministar privrede. U 2017. očekujem više od 20.000 novih radnih mesta. Pored novih zapošljavanja, investicije nam donose i nove tehnologije, nova znanja koji su nam preko potrebni, ukoliko želimo da idemo napred i budemo konkurentni. Da bismo sve to postigli, doneli smo odluku da je potrebno unaprediti Uredbu o privlačenju investicija, posebno spuštajući pragove da i oni mali investitori mogu da konkurišu za podsticajna sredstva.
U Srbiji je tokom prošle godine stiglo oko 1,8 milijardi evra stranih direktnih investicija. Podaci još nisu obrađeni, ali, prema preseku sa kraja septembra, najviše novca stiglo je iz Evropske unije, i to iz Holandije, Austrije i Nemačke. Tokom 2017. godine, Vlada se nada da će strane kompanije u našu zemlju uložiti više od dve milijarde evra. Ministarstvo privrede očekuje dolazak dvadesetak kompanija.
- Prošlu godinu smatram izuzetno uspešnom, jer smo podržali 21 investiciju vrednu više od 220 miliona evra koja nam je donela 15.000 novih radnih mesta - kaže za "Novosti" Goran Knežević, ministar privrede.
- U 2017. očekujem više od 20.000 novih radnih mesta. Pored novih zapošljavanja, investicije nam donose i nove tehnologije, nova znanja koji su nam preko potrebni, ukoliko želimo da idemo napred i budemo konkurentni. Da bismo sve to postigli, doneli smo odluku da je potrebno unaprediti Uredbu o privlačenju investicija, posebno spuštajući pragove da i oni mali investitori mogu da konkurišu za podsticajna sredstva.
Nivo podsticaja razlikuje se od mesta ulaganja, pa oni koji investiraju u nerazvijena i devastirana područja imaju veću podršku od onih koji se odluče za Beograd ili Novi Sad.
- Osluškivali smo potrebe privrednika pa smo iz Uredbe izuzeli projekte koji se tiču razvoja softverskog inženjeringa, a opet dali šansu da se podstiče ulaganje u sektor poljoprivrede i ribarstva - dodaje Knežević.
- Mi smo novim Zakonom o ulaganjima već smanjili kriterijume kako bismo omogućili domaćim kompanijama da pristupe podsticajnim sredstvima. Iako smo imali domaće investitore u prethodnoj godini, kao što su to, primera radi, "Bekament" u Aranđelovcu ili "Fos" u Surdulici, dodatnim umanjenjem kriterijuma nadamo se da ćemo još više podstaći domaće firme da se razvijaju i konkurišu stranim kompanijama. Tako će oni koji mogu da investiraju 100.000 evra i zaposle 10 radnika ovog puta dobiti šansu.
Spušten prag
Od ove godine na podsticaje mogu da računaju, u devastiranim područjima, ulagači koji izdvoje 100.000 evra i zaposle 10 radnika. U četvrtoj grupi razvijenosti treba uložiti 200.000 evra i angažovati 20 radnika, dok je prag za treću kategoriju lokalnih samouprava ostao isti - 300.000 evra i 30 radnika. Druga kategorija zahteva ulog od 400.000 evra i 40 radnika. Prag za najrazvijenije je ulaganje od pola milijarde evra.